Több, mint 22 ezer embert menthetnénk meg évente, ha tudnánk az újraélesztés alapszabályait. Vasárnap országszerte gyorstanfolyamokat tartanak a helyzet javításáért.
Október 16-án vasárnap az Újraélesztés Világnapján az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) megyeszékhelyi mentőállomásai megnyitják kapuikat a lakosság előtt – írja az OMSZ Facebook-oldala. Az érdeklődők 9 óra és 17 óra között rövid és gyakorlatias oktatásban tanulják meg az életmentés legegyszerűbb mozdulatait.
A közlemény hangsúlyozza, a vészhelyzet felismerése, a gyors segélyhívás és az azonnali elsősegély életeket menthet.
Október 16-án, vasárnap 9-től 17 óráig a Szolnoki Mentőállomáson újraélesztési gyakorlat elsajátítására várják az érdeklődőket (5000 Széchenyi körút 6).
Az alapítvány korábbi közleménye szerint évente mintegy 25 ezer ember esik a hirtelen szívhalál áldozatául Magyarországon. Az esetek 90 százalékában (ami 22 500 ember túlélését jelentené) meg lehetne menteni a beteget, ha a laikusok tudnának és mernének újraéleszteni. Akik tisztában vannak a helyes módszerrel, azok sem szívesen alkalmaznak szájból szájba lélegeztetést, illetve félnek, hogy bordát törnek. Pedig szájból orrba is lehet lélegeztetni, és "a bordatörés semmi az élet megmentéséhez képest” – fogalmazott az OMSZ.
A szervezet többmilliós nézettséget elért, laikus újraélesztést népszerűsítő kisfilmjeiből kiderül, a mellkas másodpercenként körülbelül kétszeri, erős, 5-6 centiméter mélyre történő ütemes benyomásával - szájból szájba történő lélegeztetés nélkül is - életben lehet tartani a bajbajutottat addig, amíg megérkeznek a mentők.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.