Kutassuk Közös Kincseinket! címmel hirdet vetélkedőt a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat a megye általános- és középiskolás diákjai számára. A verseny indításával kapcsolatban tartott ma sajtótájékoztatót a Megyeházán Kovács Sándor, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke, Szabó Róza, az Oktatási Hivatal Szolnoki Pedagógiai Oktatási Központjának főosztályvezetője és Rózsa Lajos, a Megyei Értéktár Bizottság elnöke.
Ahogy azt Kovács Sándor elmondta, a megyei önkormányzat 3 millió Ft támogatást nyert a Földművelésügyi Minisztérium Hungarikum Főosztálya által kiírt HUNG-2016 pályázaton.
A több éves múltra visszatekintő, a hungarikumok és megyei értéktárak működését népszerűsítő pályázat fókuszában idén az ifjúság, együttműködés, és a határon túli értékek állnak.
A JNSZ Megyei Önkormányzat az Oktatási Hivatal Szolnoki Pedagógiai Oktatási Központja közreműködésével egy megyei vetélkedő keretében kívánja megismertetni a fiatalokat a magyar kultúra értékeivel, ezáltal erősítve identitástudatukat, hagyományőrzéshez való viszonyukat. A kétfordulós vetélkedő során a nevező csapatok a nemzeti értékgyűjtés rendszeréről, az értéktárak szintjeiről és működésükről, valamint a nemzeti értékekről és hungarikumokról mérik össze tudásukat.
A verseny első fordulója november 29-én lesz. A tesztlapok kitöltésére a megye valamennyi oktatási intézményében azonos időpontban kerül sor. A 2017. február 8-án a Megyeházán rendezendő fordulóba minden járásból a legtöbb pontot elért általános- és középiskolai csapat jut be.
Az első három helyezett csapat nyereménye oklevél, ajándékcsomag és nagy értékű vásárlási utalvány. Az iskolák részvételét azzal is segíteni kívánja a megyei önkormányzat, hogy a döntőbe jutott csapatok utazási költségeit megtéríti.
Rózsa Lajos, a Megyei Értéktár Bizottság aktuális tevékenységével kapcsolatban elmondta, hogy 2016. október közepén további elemmel bővült a megyei értéktár az alábbiak szerint:
• Magyar Szablyavívás – és a Borsody-vívórendszer
• Tiszafüredi Bőrműves Alkotóház
• Jánoshidai Keresztelő Szent János születése templom
• Gulyásfőzés hagyománya
• Szolnoki Szigligeti Színház
A megyei értéktár így jelenleg már 62 elemet tartalmaz, melyek között természeti- és kulturális értékek, hagyományok és termékek egyaránt megtalálhatók.
Szabó Róza, az Oktatási Hivatal Szolnoki Pedagógiai Oktatási Központja főosztályvezetője elmondta, céljuknak és feladatuknak tekintik minden értékteremtő munka támogatását a megyében. Ilyen a most meghirdetésre kerülő hungarikum vetélkedő is. 263 iskolával ápolnak jó partneri kapcsolatot, melyek számára pedagógiai szolgáltatásokat nyújtanak és versenyeket szerveznek.
Az építőipari kommunikáció és marketing területén végzett úttörőtevékenységét emelte ki az ÉKM Kincses Péter munkáját méltatva.