Bejárva az épületet és a felújítás során készült fotók alapján közvetlenül képet kaphattak az energetikai és hőlégtechnikai beruházások részleteiről az önkormányzati képviselők és a pénzügyi bizottság tagjai.
A beruházások helyszínén tájékozódott Martű város képviselő-testülete a Városi Művelődési Központ és Könyvtárban párhuzamosan zajló felújítási munkálatokról, a kivitelezés során felmerülő problémákról, az ezzel járó plusz munkákról és többletköltségekről.
A felújítás számos „meglepetést” rejtett, ami egyes esetekben a kivitelezési tervek megváltoztatásával és a költségek növekedésével is jár. A kihelyezett testületi ülésen a város főépítésze és az energetikai beruházást végző cég vezetője is segítette a munkálatokban való eligazodást.
A tetőszigetelés közben beázás, eldugult csatornák, nem működő villámhárító rendszer, a hőlégtechnikai munkálatok közepette a hatalmas csövek elhelyezése, a pódiumteremben a szétégett műanyag lámpafoglalatok és az álmennyezet igénye állították új feladatok és kiadások elé az önkormányzatot.
November elejére elkészült a 20 cm vastag tetőszigetelés, rendbe tették az épület mellvédjét. Kicserélték az összes ablakot. A szétégett lámpatesteket energiatakarékos ledes megoldással váltották ki. Hamarosan befejeződik az egyik épületszárny szigetelése is.
Az energetikai beruházást jövő év szeptemberéig kell befejeznie a kivitelezőnek. Amíg az időjárás engedi, a külső felújítást végzik, később a belső feladatokkal folytatják a munkát.
A művelődési központ eredeti tervei nincsenek meg, így sok minden csak a bontások közben derült ki. A légtechnikai rendszer gépészeti elemeit sem lehetett a tetőn az eredetileg tervezett helyére tenni, mert ott, ahol a tervező gondolta, nem is volt tartógerenda.
Amellett, hogy jól össze tudnak dolgozni a kivitelezőkkel, a kulturális programok szervezése komoly logisztikát igényel a művelődési intézmény munkatársaitól. – Mi igyekszünk nem hátráltatni, első a kivitelezés, hogy haladjanak ezek a nagy horderejű munkák – hangsúlyozta Asztalos Árpádné. A művelődési központ vezetője szerint történelmi jelentőségű, hogy sor kerülhet az intézmény ilyen mértékű megújítására.
A színházterem, a pódiumterem és az aula hőlégtechnikai felújítása, a hűtés-fűtés légtechnika beépítése közel 46 millió forintból valósul meg. Az összeg felét pályázati forrásból, a másik felét pedig önkormányzati támogatásból finanszírozzák.
További 105 millió forintot nyert az önkormányzat a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Zöld város kialakítása pályázatán, amiből közel 100 millió forintot az intézmény rekonstrukciójára, energetikai felújítására, 5 millió forintot pedig az épületet körbevevő zöldövezet megújítására használhat fel az önkormányzat.
A maholnap hatvanéves épület felújítása során felmerült, nem tervezett költségek közel 15 millió forintra rúgnak. A beruházások részleteinek és eddigi eredményeinek megismerése mellett, részben ezért is kezdeményezett képviselő-testületi szintű egyeztetést dr. Papp Antal.
– Nem kis és egyszerű munkáról van szó. Sok minden jött közbe, és még vannak olyan területek, amelyeket nem is bontottak ki – fogalmazott az épület bejárását követően a polgármester, bízva abban, hogy már nem lesznek nagyobb problémák.
– Amit lehet, azt most kell helyretenni – erősítette meg Rágyanszky István, hozzátéve, hogy előzetesen pontosabb felmérésre lett volna szükség.
– A pályázat lebonyolítása során vannak bizonyos keretek, amelyekhez hozzá kell rendelni a műszaki tartalmat. Ezeknél a pályázatoknál az az elem nincs meg, amit épületdiagnosztikának hívnak. A kivitelezés közben, az adott szituációhoz születnek megoldások – reagált Honti Gyula városi főépítész.
– A művelődési központénál nagyobb önkormányzati felújítás Martfűn még soha nem történt – emelte ki Gonda Istvánné. A Munkácsy úti óvoda felújítására benyújtott pályázat is nyert. A jövőre kezdődő beruházás megvalósításánál jól hasznosíthatóak lesznek a művelődési központ felújítása során tapasztaltak, ez a tanulópénz – fogalmazott városunk alpolgármestere, az óvoda vezetője.
– A jövőben, a további felújításoknál azok értékének meghatározott részével plusz költségként kell számolni – javasolta dr. Urbán-Szabó Béla, a pénzügyi bizottság vezetője.
A művelődési központ felújítási munkálatai során várható plusz kiadásokról adott tájékoztatást egyhangúlag tudomásul vette a képviselő-testület.
– A felújítás költségeihez és az épület méreteihez viszonyítva nem is olyan magas a felmerült többletköltség, különösen, ha azt nézzük, hogy milyen hatalmas értéke a városnak a művelődési központ, maga az épület és a benne folyó kulturális munka – hangsúlyozta dr. Papp Antal, hozzátéve, hogy a felújítással az intézmény jövőbeni működtetési költségei is jelentősen csökkennek.