Az Aba-Novák Agóra Kulturáis Központban rendezték meg Szolnok város kultúra napi ünnepségét. A gálán adták át a megyeszékhely pedagógiai, kulturális, tudományos és sportdíjait.
A kultúra az, ami népünket nemzetté tette – mondta a magyar kultúra napjából rendezett ünnepségen Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere.
"A magyar kultúra olyan közösségi erő, melyet nem tudtak szétverni a hódítók történelmünk során. Nem tudta szétverni sem tatár, sem török, nem tudta eltörölni a fasiszta és a kommunista rendszer sem. Jól működő kulturális élet ott lehet, ahol erős a közösség, márpedig nálunk a magas minőségű kultúra állandó helyet kapott. Köszönet azoknak, akik akár csak egy dalt megtanítottak gyerekeinknek, akik az iskolában írást és olvasást oktattak, akik a sporttal szerettetik meg a fiatalokat, vagy akik a kulturális programok szervezésében járnak az élen!"
A megyeszékhely önkormányzatának elismeréseit is átadták az esti gála során. A Kaposvári Gyula nevét viselő kulturális díjat az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ, valamint László Béla, a Szigligeti Színház fővilágosítója kapta.
A megyeszékhely pedagógiai díját, a Szurmay Ernő-díjat idén hat pedagógusnak és egy intézménynek ítélte a város. Andrási László Gyuláné, a Verseghy Gimnázium nyugalmazott nyelvtanára, Ferenczné Teleky Éva, a Szolnok Városi Óvodák vezetője, Kalmárné Török Eszter, a Szolnoki Kodály Zoltán Általános Iskola tanára, Pankotai Tímea, a Széchenyi Körúti Általános Iskola pedagógusa, Szabó Anita, a Varga Katalin Gimnázium igazgatóhelyettese, Szappanos Józsefné, a Szent-Györgyi Albert Általános Iskola igazgatója, valamint a Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium tantestülete vehette át az elismerést Szalay Ferenc polgármestertől
A kiemelkedő tudományos tevékenységért járó Laki Kálmán-díjat idén Bojtos Gábor, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár levéltárosa kapta.
Szolnok sportdíját Boros Béla Dávid, a kajak-kenu szakosztály volt vezetője, a szolnoki versenypálya egyik létrehozója, valamint Márki Gábor, a Szolnok Városi Sportcentrum edzője kapta.
A Tiszavirág Turisztikai Díjjal idén a Tourinform Szolnok Iroda munkáját ismerte el a megyeszékhely. A Rotary Mecénás díjat Nyolczas Nándor nyugalmazott vállalkozó, gépészmérnöknek ítélte oda a Rotary Club Szolnok. A Béres-díj Szolnok kultúrájáért címet idén Kiss József Jászai Mari-díjas színész, rendező, a Szigligeti Színház művészeti vezetője. kapta
Posztumusz Szolnokért Emlékérem arany fokozatával tisztelegtek Bokros László festőművész, a Szolnoki Művésztelep egykori alkotójának munkássága előtt. A díjat felesége, Bokros Júlia keramikus vette át. A Szolnokért Emlékérem arany fokozatában Sztrunga Gyula, a Pelikán Szálló egykori a chefje részesült.
Az est zárásként három, a fennállásának ötvenedik évfordulóját ünneplő művészeti együttes közös produkciója zárta. A Szolnoki Népdalkör, a Légierő Zenekar Szolnok, valamint a Bartók Béla Kamarakórus Kacsó Hangával, a Cuháré Néptáncegyüttessel, valamint a Sodrás Népzenei Kisegyüttessel kiegészülve adta elő az Aranylakodalom című műsorát.