2024.11.23, Szombat
Okoseszközöket kaptak az értelmi fogyatékossággal élők

Okoseszközöket kaptak az értelmi fogyatékossággal élők

szolnok.hu

2019.09.25. 19:12

A kormány fontosnak tartja, hogy a fogyatékossággal élők önállóvá válását támogassa, és ennek egyik eszköze az érintettek munkához juttatása - jelentette ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért felelős államtitkára Szolnokon.

Fülöp Attila az értelmi fogyatékossággal élők mindennapjait segítő, infokommunikációs alapú távszolgáltatás kialakítását célzó program rendezvényén azt mondta, hogy a kabinet ennek érdekében a jövőben az eddiginél is többet fog tenni.
Megjegyezte, hogy a fogyatékossággal élők foglalkoztatásának legnagyobb akadálya napjainkban az információhiány. Azoknak a cégeknek, amelyek ezen már túlléptek, jellemzően a foglalkoztatott sérült emberek munkája és pozitív személyisége miatt is kedvezőek a tapasztalataik. A piaci szereplők megszólítása a cél, hogy e társadalmi csoport jelenlegi 42 százalékos foglalkoztatási aránya növekedjen a jövőben - szögezte le.
Ugyancsak nélkülözhetetlen eleme a fogyatékossággal élők támogatásának az akadálymentesítés - mondta az államtitkár, megjegyezve: korunkban a fizikai mellett a kommunikációs és a távközlési akadálymentesítés is megkerülhetetlen feladat. A digitalizáció előnye, hogy kinyitja a világot és lebont határokat, új perspektívákat nyújt. Ezek pedig a sérült embereket hozzásegíthetik ahhoz, hogy teljes értékű, önálló életet élhessenek - hangsúlyozta.

Fülöp Attila kitért arra: a kormány ezt felismerve az érdekvédelmi szervezetekkel együtt, uniós források bevonásával 4 milliárdos programot indított, a pénzből a szervezetek informatikai programokat, applikációkat fejleszthetnek és okoseszközöket szerezhetnek be saját célcsoportjuk számára.

 

E program egyik kedvezményezettje az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ), amely a felhasznált 851 millió forintos támogatásból "Önálló Életvitel Centrum" néven húsz szolgáltatási pontból álló hálózatot is létrehozott - közölte.
Az eseményen kiosztott összegzés szerint ezekben a centrumokban országszerte - 1200 értelmi fogyatékossággal élő bevonásával - kora nyáron elkezdődtek az önálló életvitelt segítő, augusztusban pedig az informatikai eszközök és az új applikáció használatára felkészítő képzések. Mind a húsz helyszínen 19 okostelefon, ugyanennyi táblagép, két laptop és egy többfunkciós lézernyomtató áll a trénerek rendelkezésére. Ezek az eszközök a képzések lezárulta után, októbertől kölcsönözhetők lesznek - olvasható a tájékoztatóban.

 

Szalay Ferenc polgármester köszöntőjében azt mondta, Szolnok kiemelt feladatának tartja, hogy a fogyatékossággal élők megkapják a lehetőséget arra, méltó életet élhessenek. Ehhez a városban rendelkezésre áll az intézményi háttér és a munkalehetőség is - tette hozzá.
Emlékeztetett: a legújabb lépés ebben a munkában egy autistacentrum építése, ez a Mátyás király úti iskola földszintjén kap helyet.
Hangsúlyozta: a sérült embereknek leginkább olyan közösségre van szükségük, ahol szeretik, elfogadják és fontossá teszik őket. Ezt szem előtt tartva képes hasznos segítséget nyújtani számukra a család, az önkormányzat és a kormányzat egyaránt.

AktuálisSzolnokfogyatékossággal élők