Az alföldi település legfőbb idegenforgalmi látványossága a műemlék szélmalom, amely augusztus végére megújulva várja a vendégeket.
A kengyeli önkormányzat a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 110 millió forint pályázati támogatást nyert el a turisztikai fejlesztésekre.
A Kengyel külterületén található Baghy-majorban egy kunhalom tetején emelkedik a falu egyedülálló értéke, a szélmalom. A 15 méter magas, négy szintes védett téglaépületet 1850-es években kezdte el építtetni az Almásy-család, amelyet később Baghy Imre földbirtokos vásárolt meg és egészen 1945-ig működött. A 60-as években felújították és alkotóházként használták, ezt követően pedig madármegfigyelő állomás lett.
- Kengyel és környéke máig megőrizte a tájra jellemző löszpuszta különleges növényzetét - számolt be a turizmus.com portálnak Karancsi Tamás, a beruházás projektmenedzsere. - Az egykori malom teljes felújításával pedig az értékes műemlék is látogathatóvá válik. Így az érdeklődők megismerhetik, hogyan működött valamikor ez az ipari üzem és milyen technológiát használtak.
Emellett a major területén levő néhai kúria épülete is a turizmust szolgálja a jövőben. A fejlesztők célja az, hogy innovatív eszközökkel és a korunknak megfelelő infrastruktúrával mutassák be ennek a tájnak a történelmi, kulturális és természeti értékeit. Ezzel még érdekesebbé teszik a falut és a környékét, így a vendégek több időt tölthetnek Kengyelen - tette hozzá Karancsi Tamás.
A projekt részeként - a fejlesztések színhelyén - parkolóhelyeket és kerékpártárolókat alakítanak ki. A közönség pedig onnan indulva egy tanösvényen át juthat el a látványosságokig. Több ponton a szabadtéri szemléltetést szolgáló eszközöket helyeznek el, valamint oktatótáblákkal is segítik a vendégeket a tájékozódásban.
Az első megálló a major területén levő régi kúria épülete lesz, ahol büfé várja a látogatókat, és helyben készült kézműves ajándékokat is vásárolhatnak. Ez a hely információs pontként működik majd. Az épületben több tematikus termet is kialakítanak, ahol Kengyel környezeti, kulturális és történelmi értékeit állítják ki.
Ahhoz is lehetőséget teremtenek, hogy a látogatók megismerhessék a kosárfonás, a seprőkészítés és a szőnyegszövés mesterségét. Emellett fotós bázist nyitnak, ahol szakember segítségével a terület természeti értékeit fedezhetik fel és örökíthetik meg.
A turisták a tanösvényen haladva juthatnak el a kunhalomhoz és a szélmalomhoz. A műemlék épületben az egykor működött őrlőmű előéletébe és működésébe bepillanthatnak be.
A második szinten információs táblákon láthatják, hogyan működtek a malomkövek és miként zsákoltak. A tetőn pedig a malomvitorlákat, a forgórészeket láthatják.
A kunhalmi sétájuk során a látogatók leshelyről figyelhetik a környék madarait, amelyeket fényképeken is megörökíthetnek.
forrás: turizmus.com