Még 2015-ben kezdődtek a Szolnoki Művésztelep területén azok az ásatások, amelyek eredményeit – általuk Szolnok történelmét új megvilágításba helyezve – egy impozáns kötetben foglalta össze dr. Kertész Róbert, a Damjanich János Múzeum régésze.
Az Eltemetett múlt – Szolnok középkora és kora újkora a várásatás tükrében című könyvet Buzás Gergely múzeumigazgató, régész, művészettörténész mutatta be Szolnok napján a művésztelep ligetes kertjében, a város nevében Szalay Ferenc polgármester méltatta a kiadványt olvasható Szolnok városi honlapján.
„A középkori és kora újkori Szolnokról kevés írott forrás maradt ránk. Vára nyom nélkül elenyészett, ásatásokra a legutóbbi időkig nem került sor. Ebből fakadóan tudományos körökben még az olyan alapvető kérdésekben is eltérő narratívák születtek, hogy a kora Árpád-kori Szolnok megye központja hol lehetett: a Zagyva tiszai torkolatánál vagy éppen Erdélyben.
Egyik legismertebbnek vélt végvári időszakát górcső alá véve pedig egyértelművé vált, hogy a magyar történelmi hagyományban és történeti közgondolkodásban a palánkerősségről, a zömében külhoni nemzetiségű várvédőkről és a prefektusról széles körben elterjedt álláspontokat évszázados toposzrendszer határozta meg. Fordulatot az újabb kutatások hoztak, amelyhez az elmúlt évek nagyobb felületű régészeti feltárásai kifejezetten hozzájárultak, jelentősen kibővítve a várral kapcsolatos ismereteket, rávilágítva Szolnok történeti relevanciájára.
Az Eltemetett múlt – Szolnok középkora és kora újkora a várásatás tükrében című könyvből nemcsak a nagyközönség, hanem a szűkebb szakma is első alkalommal tájékozódhat a legfrissebb eredményekről.” (Kertész Róbert)
A több mint 800 oldalas könyvet legalább ennyi fotó is illusztrálja, a 2500 lábjegyzet jelzi dr. Kertész Róbert alaposságát. Egy hiánypótló kiadvány született tehát, amely jelenleg a nyomdától rendelhető meg a 70 866 3843 telefonszámon, hamarosan pedig már két szolnoki helyszínen is kapható lesz.