Nemzetközi versenyrendezői konferenciát tartott Budapesten a Nemzetközi Tájékozódási Futó Szövetség (IOF). Az első ilyen szemináriumot 2009-ben Olsóban tartották, azóta minden évben egy alkalommal összegyűlnek a világ 20-25 országából mindazok, akik nemcsak hazai, hanem nemzetközi versenyek szervezésében is gondolkodnak. A tavalyi év után ismét mintegy 80 fő érkezett a magyar fővárosba, hogy megosszák egymással a tapasztalataikat.
"Számunkra azért fontos a budapesti rendezés, mert így a magyar versenybírók sokkal nagyobb létszámban tudnak részt venni a konferencián, és sokkal többen tudnak olyan tapasztalatokat szerezni, ami fontos lehet akár már a közeljövő hazai és nemzetközi versenyek rendezésekor"
- idézi a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség (MTFSZ) Less Áront, a szervezet főtitkárát, egyben az IOF sportigazgatóját a lapunkhoz eljuttatott közleményben.
"Nyilván minden verseny más és nem mindenhol egyforma pl. egy engedélyezési folyamat, de a jó gyakorlatokhoz a legkönnyebben itt lehet hozzájutni. A 2027-es magyar világbajnokságnak például az egyik nagy kihívása az lesz, hogy az erdő közepén hogyan építünk fel majd egy, a verseny szintjéhez méltó arénát, és hogyan lehet a legeldugottabb völgyekben is annyi térerő, ami pl. a versenyzők nyomkövetéséhez szükséges" - folytatódik Less Áron nyilatkozata.
Az IOF az eseményre elsősorban a versenyrendezőket, a pályakitűzőket és az ellenörzőbírókat várta, és a korábbi évek tapasztalatai alapján kevesebb előadást, és jóval több gyakorlati foglalkozást szerveztek. Szóba kerültek azok a lehetséges megoldások, amelyek a szélsőséges időjárás hatásainak enyhítésére alkalmazhatóak. A 2028-as spanyolországi VB szervezői például felvetették, hogy a megszokott nyári időpont helyett vizsgálják azt is, hogy mi lenne, ha kora tavasszal érkezne Gironába a mezőny, hiszen augusztusban a nagy hőség a sportolók számára is megterhelő lehet.
Ezzel kapcsolatban Lengyel Ádám, a 2024-es EB versenyigazgatója elmondta: az augusztusi magyarországi kontinensviadalon is ez okozta a legnagyobb fejtörést, és ez is közrejátszott abban, hogy a tervezett versenyidőnél tovább tartott a világ legjobbjainak a feladat teljesítése. A résztvevők megvitatták azt is, hogy hogyan tudják még jobban kiszolgálni a TV közvetítést akár egy erdei, akár egy városi versenyen.
"A hosszútávú célunk, hogy az egyre magasabb színvonalú TV közvetítésekkel még közelebb hozzuk az emberekhez a sportágunkat, és még népszerűbbé tegyük a tájfutást. Erről sokat beszéltünk, így nagyon hasznos napokon vagyunk túl. Óriási köszönettel tartozunk a Magyar Tájékozódási Futó Szövetségnek, hogy újra itt lehettünk Budapesten" - nyilatkozta Henrik Eliasson, az IOF ügyvezetője.
"Az idei év különleges lesz, mert a nyáron Kínában a Világjátékokon is szerepel a tájfutás, nagy kihívás lesz visszamenni az ázsiai országba. Tudjuk hogy sok tájfutó szövetségnek ez egy nagyon fontos esemény lesz, úgy ahogy a sportolóknak is, mert ez hasonló élményt ad, mintha az olimpián szerepelnének. Ki kell emelnem, hogy az idei Világjátékokat nagyrészt magyar versenybírók rendezik az IOF égisze alatt."
A hétvégi konferenciát követően hétfőn Henrik Eliasson és Less Áron megtekintették a 2027-es veszprémi felnőtt világbajnokság lehetséges helyszíneit is. Két és fél év múlva nyáron erdei számokban rendezheti Magyarország a sportág legrangosabb eseményét, története során immár harmadik alkalommal.