2024.11.21, Csütörtök
Hadijátékkal emlékeznek az 1849-es szolnoki csatára szombaton
Kép: wikipédia/ A második szolnoki ütközet 1849. március 5-én. - Than Mór festménye

Hadijátékkal emlékeznek az 1849-es szolnoki csatára szombaton

MTI

2022.02.28. 14:40

Több nemzet katonái, lovas huszárok, gyalogság, tüzérek csapnak össze az ország egyik legnagyobb létszámú hadijátékán, amellyel az 1849-es csatára emlékeznek Szolnokon szombaton - közölte a Tisza-parti város vezetője az eseményről tartott hétfői sajtótájékoztatón.

Szalay Ferenc elmondta: a 173 éve történt ütközetre emlékezve a hadijátékot huszonhatodik alkalommal rendezi meg Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának megbízásából az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ és a Jászkun Magyar Királyi Honvéd Hadikultúra Alapítvány.

Felidézte, hogy 1849. március 5-én a szolnoki csata a dicsőséges tavaszi hadjárat kezdetét jelentette, mivel így a Tisza valamennyi átkelője magyar kézre jutott és ez lehetővé tette a csapatok gyors átcsoportosítását.

Az idei hadijátékon 12 lovas, több mint 200 hagyományőrző - köztük cseh, lengyel, osztrák - katona és 8 ágyú vonul fel - mondta el, hozzátéve, hogy a program már március 4-én, pénteken elkezdődik  katonai koszorúzással a római katolikus temetőben található 1848-as emlékműnél.

Március 5-én, szombat délután az 1849. március 5-én elesett honvédek emlékére állított emlékműnél, a Szabadság téren, valamint a Wysocki Józef tábornok és a lengyel légió hőseinek emlékére állított tábla előtt, a Lengyel Légió utcában szintén lesz koszorúzás - közölte. Ezt követően kezdődik a hadijáték a Tiszavirág gyaloghíd és a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság közötti árterületen, rossz idő, magas vízállás esetén a Kossuth téren.

Udovecz György, a Jászkun Magyar Királyi Honvéd Hadikultúra Alapítvány elnöke emlékeztetett arra, hogy 1849. március első napjaiban a császáriak megszállása alatt volt Szolnok. A haditerv úgy szólt, hogy Vécsey Károly gróf Szanda felől színlelt támadással magára vonja a császáriak figyelmét, ez alatt Damjanich János tábornok serege Cibakházánál átkel a Tiszán, és lopva megközelíti Szolnokot. A haditerv bevált, bár nem úgy, ahogy eredetileg tervezték. A szolnoki csata fényes győzelemmel ért véget - hangsúlyozta, megjegyezve: a császári hadvezetés katasztrófaként értékelte a szolnoki csatát, mert az ellenfél részéről ilyen összehangolt támadásra nem volt példa korábban.

Hozzátette: a hétvégi hadijáték a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség helyőrségi alakulatai, Szolnok város, illetve Jász-Nagykun-Szolnok megye önkormányzatai, valamint a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség támogatásával valósul meg.

Szalay Ferenc polgármester a sajtótájékoztató végén elmondta: február 25-én hivatalosan megnyílt a Lengyel Köztársaság Konzulátusa Szolnokon, amelynek munkáját a Lengyel Köztársaság tiszteletbeli konzulja, Filipowicz Krzysztof irányítja.

Helyi hírekSzolnok ÖnkormányzatAba-Novák Agóra Kulturális KözpontJászkun Magyar Királyi Honvéd Hadikultúra Alapítványmegemlékezéshadijáték