2024.11.22, Péntek
Dr. Borkó Rezső és dr. Kürti Sándor kapta a Kálmándi-díjat Szolnokon
Fotó: info.szolnok.hu

Dr. Borkó Rezső és dr. Kürti Sándor kapta a Kálmándi-díjat Szolnokon

info.szolnok.hu

2023.07.07. 11:45

Semmelweis-nap alkalmából tartottak ünnepséget a városházán, ahol két kiváló orvos vehette át a Kálmándi Mihály-díjat Fejér Andor alpolgármestertől. A címet 1994-ben alapította a város közgyűlése az egészségügy területén kimagasló munkát végző szakemberek munkájának elismerésére.

"Sokan támadják az egészségügyet, az infrastruktúrát, a szakembergárdát, a működést, azt azonban elfelejtik megköszönni önöknek, hogy szívvel és főleg lélekkel, fáradhatatlanul dolgoznak értünk, embertársaikért, egészségünkért. Szolnokon prioritást élvez az egészségügy, a rendelőink is egymás után újulnak meg, az orvosaink kiváló szakemberek, de ez természetesen a mentőseinkre, az asszisztenciára és az ápolókra is egyaránt vonatkozik" – mondta Fejér Andor, aki köszönetet mondott minden egészségügyi dolgozónak - tájékoztatott róla Szolnok városi honlapja.

Az alpolgármester gondolatait követően a szakembereknek nyújtotta át a város Semmelweis-napi elismeréseit.

2023. évben Kálmándi Mihály-díjban részesült:

Dr. Borkó Rezső

Dr. Borkó Rezső 1978-ban végzett a Szegedi Orvostudományi Egyetemen. Ekkor kezdte orvosi pályáját a Szolnoki Hetényi Géza Kórházban, melynek hűséges munkatársa immár 45 esztendeje.

1998-ban fül-orr-gégész, majd 2016-ban audiológus szakvizsgát tett kiváló eredménnyel. 2005. óta az intézmény osztályvezető főorvosa. Szakmai pályafutása során a fül-orr-gégészeti műtéti eljárások széles spektrumát sajátította el és azt a tudást a mai napig alkalmazza a gyakorlatban is, melyet folyamatosan megoszt kollégáival is.

2001-2004. között a Debreceni Klinikán végzett kutatást tudományos minősítés megszerzése céljából. Kísérleti eredményeken alapuló magyar és angol nyelvű publikációk és előadások képezték egyetemi doktori értekezését, melyet a Doktori Tanács előtt 2007-ben Summa Cum Laude minősítéssel védett meg. Eddigi tudományos munkája során számos közleményt jelentetett meg és nagyon sok előadást tartott.

Számos alkalommal vett részt tagként és hivatalos bírálóként PhD. doktori értekezések komplex vizsgáján. 2005. óta aktív szerepet vállal a rezidensek és a szakorvos jelöltek képzésében, a szakorvosok továbbképzésében valamint az 5. éves orvostanhallgatók oktatásában. Több cikluson keresztül tevékenykedett a Magyar Orvosi Kamara Szolnoki Elnökségében. 2017-ben Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült. 2019-ben a Szegedi Tudományegyetem szenátusa címzetes egyetemi docens címet adományozott számára.

Embersége, türelme és szakmai tudása a betegei megelégedését, tiszteletét vívta ki, legyen szó egész kisgyermekről, vagy idősebb páciensről. Az ő keze alatt szó szerint generációk gyógyultak.

Magas szintű szakmai tudását folyamatosan fejlesztő, hivatása iránt elkötelezett orvos, munkássága példaként szolgálhat fiatal pályatársainak. Megyénk egészségügyi ellátórendszerében végzett több, mint négy évtizedes kiemelkedő szakmai munkájáért, emberi magatartásáért dr. Borkó Rezső főorvos méltó a Kálmándi Mihály díjra.

Dr. Kürti Sándor

Dr. Kürti Sándor 1954. március 3-án született Szolnokon. Édesapja tüdőgyógyász, mellkas sebész volt és évekig a tüdőkórház igazgatójaként tevékenykedett. Édesanyja a tüdőgondozóban dolgozott asszisztensként. Testvére László, gyermek sebész főorvos.

Általános és középiskolai tanulmányait Szolnokon végezte. Aktív sportolóként 1968-ban tagja volt a Bécsi Ifjúsági Úszó Európabajnokság válogatottjának. Apai és nagyapai példa terelte érdeklődését az orvosi hivatás irányába. 1979-ben a Szegedi Orvostudományi Egyetemen szerzett orvosi diplomát. A gyermekgyógyászat egyértelmű volt számára.

1979-ben kezdett el dolgozni a Hetényi Géza Kórház Csecsemő és Gyermekgyógyászati Osztályán. 1984-ben gyermekgyógyászatból, 1987-ben gyermek tüdőgyógyászatból tett szakvizsgát. 1988-tól a gyermekosztályon létrehozta a korszerű gyermek-tüdőgyógyászat helyi diagnosztikus és terápiás feltételeit. Ekkor vált lehetővé az asztma diagnosztikájában fontos allergológiai és légzésfunkciós vizsgálatok elvégzése.

1990-ben adjunktusi, majd 1993-tól főorvosi kinevezést kapott. 1999 áprilisától a Csecsemő és Gyermekosztály részlegvezető főorvosaként tevékenykedett. 2005-2006 novemberéig osztályvezető főorvosi megbízást látott el. Munkáját mindig magas szintű szaktudással, alázattal, szorgalommal, odaadással végezte. Számos közleménye jelent meg országos szakmai folyóiratokban, rendszeres előadó a tudományos szakmai konferenciákon. Részt vett az orvosok, az orvostanhallgatók és ápolók, asszisztensek képzésében, továbbképzésében. Folyamatosan képezte magát, hogy a technikai újítások alkalmazásával, a pontos diagnózis felállításával a betegek gyógyulását segítse elő. Gyermek-tüdőgyógyászként kiemelkedően jó kapcsolatot ápolt a gyermekekkel és a szülőkkel. Szakmai munkásságában komoly szerepet kap a prevenció.

2019-ben ment nyugdíjba. Azóta is gyógyít, hiszen az osztály gyermek pulmonológiai szakrendelését látja el. Több évtizedes magas színvonalú gyógyító tevékenysége, elhivatottsága, humánuma alapján Dr. Kürti Sándor méltó a Kálmándi Mihály-díjra.

2023. évben „Szolnokért Emlékérem” arany fokozata kitüntetésben részesült:

Dr. Libor Erzsébetdr. Béres Zoltán és dr. Maczó János háziorvos. 

A díjazottak körzeti háziorvosi tevékenységük mellett a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulása Egyesített Szociális Intézménye Kaán Károly úti és Vízpart körúti bentlakásos otthona idős lakóinak egészségét évek óta felügyelő és ápoló háziorvosok.

Szakmai tudásukkal, hozzáállásukkal, tanácsaikkal segítik az ápolási munka sikerességét. Kapcsolatuk az idősotthon lakóival bensőséges, jól ismernek mindenkit, hiszen a lakók egészségi állapotát a beköltözésük pillanatától kísérik. Kapcsolatot tartanak a hozzátartozókkal is, tájékoztatják őket bentlakó családtagjuk állapotáról, tanácsaikkal segítik mindennapjaikat.

A COVID-19 világjárvány idején az intézmény közel háromszáz idős lakója volt kitéve az akkori veszélyhelyzetnek. Az orvosok rendszeresen bejártak, segítették a védekezést, munkásságuknak köszönhetően „sikeresen” vészelte át az otthon a járvány hullámait. 

Címzetes főorvosi címet kapott:

Dr. Abkarovics Eduárd, dr. Bernád Éva, dr. László Ilona, dr. Körtvélyessy Katalin, dr. Megyesi Erika, dr. Nagy Edit, dr. Nagy Éva, dr. Nemes Katalin, dr. Matolay Ágnes, dr. Pénzes Andrea, dr. Sárközi Edit, dr. Szilágyi Edit, dr. Varga Mária 

Helyi hírek SzolnokKálmándi-díjSzolnokért Emlékérem