Együttműködési megállapodás jött létre a Magyar Honvédség és négy fenntartóhoz tartozó tizenhárom helyi középfokú oktatási intézmény között szerdán Szolnokon, a végzős középiskolások ingyenes B-kategóriás gépjárművezető-képzése érdekében.
Hraska Gábor ezredes, a szolnoki székhelyű Krause Lajos 3. Területvédelmi Ezred parancsnoka elmondta, hogy a középiskolások gépjárművezető-oktatásában új, katonai szakemberek támogatásával megvalósuló program indul.
Jelezte: a magyar állam szeptember elsejétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolásoknak a B-kategóriás közúti vezetői engedély elméleti ismereteinek megszerzését. A programban a Magyar Honvédség kiemelt szerepet kapott, pilot jelleggel katonák biztosítják a jogosítvány megszerzéséhez szükséges gyakorlati képzést Szolnokon – fűzte hozzá.
Ez a kezdeményezés nem csupán a közlekedésbiztonságot szolgálja, hanem hozzájárul a diákok felelősségtudatának és önállóságának erősítéséhez is – mondta, jelezve: a program lehetőséget ad a fiataloknak arra is, hogy megismerkedjenek a honvédelem értékeivel és szerepével.
Hraska Gábor beszámolt arról, hogy 22 jól képzett gépjárművezető-szakoktatóval és 30 Suzuki Vitara típusú személygépkocsival várja a Magyar Honvédség a sikeres KRESZ-vizsgával rendelkező tanulókat.
Sikertelen vizsga esetén lehetőséget adnak a pótvizsgára felkészülésre is - tette hozzá.
Elmondta, hogy a szakoktatók tapasztalt gépjárművezetők, jól képzett katonák, akik a gyakorlatban, válsághelyzetben, akár extrém körülmények között is bizonyították rátermettségüket. Fontosnak nevezte, hogy a katonák fegyelmezettsége, hivatástudata, elkötelezettsége példaként szolgáljon a fiataloknak.
Hicsó György, a megállapodásban részes Szolnoki Szakképzési Centrum kancellárja elmondta: a fiatalok a Kréta rendszerben jelentkezhettek a képzésre.
Hozzátette:
már több mint háromszáz diák jelentkezett az együttműködési megállapodásban érintett középiskolákból. Közülük több mint kétszázan megkezdték az elméleti oktatást az online felületen keresztül és többen már be is fejezték. Jelenleg az elméleti vizsgára várnak, ami után - kizárólag tanítási időn kívül - megkezdhetik a gyakorlati képzést - tájékoztatott.
Hangsúlyozta: Szolnokot nem véletlenül választották ki a pilot program helyszínéül, hiszen katonaváros.
Az együttműködési megállapodást aláíró szolnoki középiskolák közül nyolc tartozik a Szolnoki Szakképzési Centrumhoz, három a Szolnoki Tankerületi Központhoz, egy-egy pedig az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságához, illetve az Esélytér Intézményfenntartóhoz.