A szakemberek kiemelt figyelmet fordítanak a kerékpárral közlekedőkre Jász-Nagykun-Szolnok megyében.
A szakemberek kiemelt figyelmet fordítanak a kerékpárral közlekedőkre Jász-Nagykun-Szolnok megyében. Kérik, hogy elindulás előtt ellenőrizzék a kerékpár kötelező tartozékainak meglétét és azok működő képességét.
A kerékpáros közlekedés nagy szerepet játszik a közúti forgalomban Jász-Nagykun-Szolnok megyében is. A kerékpárnak már nem csak a szabadidős tevékenységeken belül van fontos szerepe napjainkban, hanem egyre inkább a munkába (vagy tanintézetbe) járás eszköze is.
Passzív védelmi megoldások hiányában baleset esetén az emberi testet közvetlen behatások érik, ezért a kerékpáros balesetet szenvedők gyakorlatilag minden esetben megsérülnek.
A balesetek megelőzése és saját testi épségük megóvása érdekében tartsák be a KRESZ előírásait!
Elindulás előtt ellenőrizzék a kerékpár kötelező tartozékainak meglétét és azok működő képességét. Kötelező tartozékok:
-könnyen kezelhető, megbízható kormányberendezés
-két, egymástól függetlenül működtethető, száraz és nedves időben egyaránt hatásos fékszerkezet
-hangjelző berendezés, amely csak csengő hangot adhat
-előre egy darab fehér, vagy kadmiumsárga fényt adó lámpa, sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható lámpával,
-hátra egy darab hátra piros fényt adó lámpa, sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható helyzetjelző lámpával,
-elől egy fehér, hátul egy vagy két piros színű, szimmetrikusan elhelyezett, nem háromszög alakú fényvisszaverővel,
-legalább az első keréken, legalább 2 darab borostyán sárga színű prizma, mindkét oldalán fényvisszaverővel.
A láthatóság fontosságára nem lehet elégszer felhívni a figyelmet. A kerékpárt éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a külön jogszabályban meghatározott lámpákkal kell kivilágítani és a kerékpárt hajtó személynek – lakott területen kívül – fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie.
Legyenek óvatosak! A gépjárművezetők a kivilágított területekről sötét zónákba érkezéskor sokszor nem számolnak azzal, hogy a veszélyhelyzetek felbukkanására itt is lehet számítani, így az egyéb, közúton közlekedőket nehezebben észlelik. Kerékpárosként folyamatosan tájékozódjanak elsősorban az úttesten való áthaladáskor, irányváltoztatáskor.
Fokozottan figyeljenek az oldalszélre, hiszen a kerékpár könnyen felborulhat, ha pl. egy nagy sebességű gépjármű elhalad mellette vagy az évszakra jellemző, olykor szeles időjárás miatt jelentős erősségű, hirtelen széllökés alakul ki.
Sok baleset oka a szabálytalan kanyarodás, ezért lényeges, hogy a művelet megkezdése előtt a kerékpáros mindig nézzen hátra, és ne feledkezzen meg az irányjelzésről sem.
forrás: police.hu