2024.05.01, Szerda
Információs parcellakő került a szolnoki temetőbe
Kép: info.szolnok.hu

Információs parcellakő került a szolnoki temetőbe

info.szolnok.hu

2023.07.08. 10:00

Összesen tíz, a római katolikus és a református temetőben nyugvó neves szolnoki személy sírja kapta meg a nemzeti sírkert védettségi kategóriát, ehhez kapcsolódva információs parcellakövet avattak csütörtökön Móczár Gábor, a Nemzeti Örökségvédelmi Intézet főigazgatója részvételével.

Hirdetés

A nemzeti sírkert védettségi kategóriát Magyarország Kormánya hozta létre 1999-ben azon országhatáron belül található sírhelyek számára, amelyekben a nemzet leginkább megbecsült személyei nyugszanak. E kategóriába történő sorolással a magyar nemzet megbecsülését, tiszteletét és köszönetét fejezi ki a sírban nyugvó felé - számolt be róla Szolnok városi honlapja.

A nemzeti sírkert része lehet bármely magyarországi sírhely vagy temetkezési hely, ez jelenleg több mint hatezer síremléket jelent 19 megye 363 településére leosztva, ebből Budapest területén mintegy 4600 védett temetkezési hely lelhető fel.  Hogy a nemzeti sírkert, mint fogalom mennyire országos intézmény, álljon itt néhány híres, nem budapesti temetőben nyugvó személy neve és sírjaik helye: Kölcsey Ferenc – Szatmárcseke, Csokonai Vitéz Mihály – Debrecen, Gárdonyi Géza – Eger, Kazinczy Ferenc – Széphalom, Jedlik Ányos – Győr, és a felsorolást még lehetne folytatni.

A keresést egy bárki által elérhető online adatbázis segíti. 

Ennek szellemében a NÖRI 2022-ben úgy döntött, fizikailag is megjelöli azokat a temetkezési helyeket, ahol nemzeti sírkert részeként védett sírok találhatóak. A következő évek során minden temető bejáratához elhelyezésre kerül egy információs parcellakő, rajta egy QR-kóddal, amely intézetünk honlapjára (https://nori.gov.hu/) mutat, azon belül is az adott temető védett sírjainak listájára és a benne nyugvó személyek életrajzaira. E mellett a temetőben található információs térképeken is bejelölésre kerül a védett sírok pontos temetőn belüli elhelyezkedése, ezzel is megkönnyítve az oda látogatók tájékozódását.

Szolnokon is felavatták a parcellakövet, a rendezvényen Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézet főigazgatója, Fejér Andor alpolgármester és Katona Károly, a vármegyei kormányhivatal főigazgatója mondott beszédet.

A megyeszékhelyen az alábbi védett sírok találhatóak:

Római katolikus temető:

1.     Boros Ottó vízilabdázó, olimpiai bajnok

2.     Chiovini Ferenc festőművész, grafikus

3.     1919-ben kivégzett katonatisztek, csendőrök és polgári személyek emlékműve

4.     Hasznos István vízilabdázó, olimpiai bajnok

5.     Hild Viktor régész, muzeológus

6.     Kanizsa Tivadar vízilabdázó, olimpiai bajnok

7.     Kenéz Béla statisztikus, közgazdász

8.     Verseghy Ferenc pálos szerzetes, költő

Református temető:

1.     Kellner Gyula maratoni futó, olimpiai bronzérmes

2.     Pólya Tibor festő, grafikus, iparművész

Helyi hírek Szolnoktemető