Közösségteremtő a Szolnok város első ismert említésének 950. évfordulója alkalmából rendezett, Szolnok ispán öröksége című kiállítás - közölte a közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár vasárnap a Szolnoki Galériában.
Vincze Máté az augusztus 30-ig megtekinthető kiállítás megnyitóján elmondta: különleges koncepcióval álltak elő a tárlat tervezői. Nemcsak a muzeológusok rakták össze, ami szerintük a szolnokiság "esszenciája", hanem bárki gyarapíthatta annak anyagát, így több száz tárgy, több ezer fénykép érkezett a kiállításhoz. A tárlaton elsősorban a múzeum gyűjteményeinek kiemelkedő szolnoki műtárgyai láthatók, kis részben pedig szolnokiak személyes tárgyai is helyet kaptak - fűzte hozzá.
A helyettes államtitkár a Tisza-parti várost különleges helynek nevezte, amely már az Árpád-korban is virágzó kereskedelmi központ volt. Hozzátette: Szolnok történelme azóta is az ország történelmével együtt halad, "nehézségek idején Szolnok is szenvedett, jó idők esetén Szolnok is virágzott" Megemlítette többek között azt is, hogy a feljegyzések szerint a város tizennégyszer pusztult el és ennyiszer épült újra a szolnokiak kitartásának és erejének köszönhetően. A szolnoki identitást az állhatatosság, kitartás, büszkeség szavakkal jellemezte, szavai szerint "a megmaradás ereje a városban mindig is jelen volt".
Vincze Máté megjegyezte: érdekesség, hogy miközben Szolnok egy történelmi magyar város, múzeumot viszonylag későn alapítottak itt. Balogh Béla tanár 1934-ben hozta létre a szolnoki múzeumot. A Damjanich János Múzeum csak az elmúlt időszakban kétszer volt az Év múzeuma, háromszor kapott Múzeumpedagógiai Nívódíjat - hangsúlyozta.
Horváth László, a szolnoki Damjanich János Múzeum igazgatója arról beszélt, hogy számukra az "év legnagyobb szabású vállalkozása" ez a kiállítás, hónapok óta dolgoztak rajta a múzeum munkatársai. Emellett a szolnoki lakosok is rengeteg tárgyakat, fotókat küldtek a kiállításhoz, úgymond "társrendezővé" váltak.
Kaposvári Gyöngyi, múzeumigazgató-helyettes, a kiállítást megnyitó beszédében többek között arról beszélt, hogy a bemutatott tárgyak a legkülönbözőbb időszakokban kerültek a múzeum gyűjteményébe. Elmondta, hogy a Szolnoki Galéria földszinti terében a történelmi és a néprajzi gyűjtemény tárgyaiból rendeztek be ház- és lakásbelsőket különböző korokat és társadalmi rétegeket megjelenítve. A karzaton képzőművészeti alkotások, régészeti leletek láthatók - ismertette.
Györfi Mihály, Szolnok polgármestere (Tegyünk Szolnokért Egyesület-Jobbik-Momentum-DK-MSZP-Párbeszéd-Zöldek-Agóra Egyesület) az eseményen méltatta a kiállítást és a múzeum munkatársainak munkáját. Fontosnak nevezte, hogy a fiataloknak is lehetőségük van megtekinteni a tárlatot. Szolnokot a "Tisza fővárosának" nevezte, amely rendkívül jó stratégiai helyen, a Tisza és Zagyva folyók találkozásánál fekszik.
Az eseményen többek mellett jelen volt Kállai Mária, a térség fideszes országgyűlési képviselője is.